Od Nowego Roku nie tylko diagności na stacjach kontroli pojazdów, ale i policjanci podczas kontroli drogowej wpisują stan licznika auta do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Natomiast już niedługo dostęp do tych danych będzie mógł mieć praktycznie każdy, dzięki usługom: „Mój Pojazd” oraz „Historia Pojazdu”.

Takie rozwiązanie ma pomóc uchronić potencjalnych nabywców aut przed oszustwem. Logując się np. na stronę www.historiapojazdu.gov.pl (do czego konieczne jest podanie takich danych jak numer rejestracyjny, data pierwszej rejestracji i numer VIN) będzie można sprawdzić m.in. informacje o wymianie drogomierza (w tym datę i przyczynę wymiany), datę dokonania odczytu jego wskazań, numer dokumentu potwierdzającego dokonanie odczytu, kod rozpoznawczy stacji kontroli pojazdówczy dane o stanie licznika spisane podczas kontroli drogowej.

Jednocześnie w związku z wprowadzeniem od 1 października 2018 r. możliwości poruszania się po drogach bez konieczności posiadania przy sobie i okazywania na żądanie organu kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (jak i możliwości „elektronicznego zatrzymania” tego dokumentu) konieczne jest rozszerzenie zakresu danych dostępnych dzięki usłudze „Historia Pojazdu” o informację, czy dowód rejestracyjny jest aktualnie zatrzymany. Odpowiednie zmiany zostały przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *