KLIMATYZACJA – CZY WIESZ JAK O NIĄ ZADBAĆ?

KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA CZY WIESZ JAK JĄ POPRAWNIE EKSPLOATOWAĆ?

Zawsze możesz zapytać diagnostów naszej sieci stacji kontroli pojazdów, którzy z pewnością w cenie wykonywanego badania technicznego udzielą niezbędnych wskazówek.

W obecnych czasach klimatyzacja stanowi niemalże podstawowe wyposażenie samochodu większość kierowców nie potrafiłaby bez niej funkcjonować w upalne dni. Rodzi się natomiast pytanie czy wszyscy potrafimy z niej korzystać w taki sposób aby sprawowała ona swoje przeznaczenie nie powodując jednocześnie problemów zdrowotnych u jej użytkowników.

SERWISOWANIE

Pierwszym sygnałem, że z naszą klimatyzacją dzieje się coś niedobrego jest wydobywający się z nawiewów nieprzyjemny zapach to jest zapachowy alert ostrzegawczy, że należy odgrzybić układ klimatyzacji. Niestety nasze okręgowe stacje kontroli pojazdu nie oferują tego typu usług dlatego musicie wybrać się państwo do wyspecjalizowanego serwisu, których to wykaz wykonujący wam przegląd pojazdu diagnosta z pewnością udostępni. Należy też pamiętać, że raz w roku powinno się wymieniać filtr kabinowy oraz sprawdzić drożność kanału odprowadzającego skropliny. Tu niby bagatelna czynność bardzo często jest pomijana nawet w autoryzowanych serwisach. Osobiście doświadczyłem na własnej skórze jak ważna to jest czynność gdy w samochodzie klasy Premium całą zimę podróżowałem bez ogrzewania, a wszystkie serwisy wmawiały mi, że z ogrzewaniem jest wszystko w porządku. Dobrze, że dociekliwość rzeczoznawcy samochodowego  nakazała mi zgłębić zasadę działania systemu ogrzewania i klimatyzacji co doprowadziło wstyd się przyznać do niedrożnego filtru kabinowego. Morał z tej historii jest taki, że jeśli pojazd jest eksploatowany w warunkach większego zapylenia, jeździ po bezdrożach lub parkowany jest w okolicach drzew filtr kabinowy należy sprawdzić i wymienić nawet dwa razy w roku. Pozwoli to uniknąć historii, której sam doświadczyłem całą zimę jeżdżąc bez ogrzewania bo wszyscy wychodziliśmy z założenia, że jeśli filtr był zmieniany to po co tam szukać przyczyny awarii.

Ważną czynnością mającą bezpośredni wpływ na poprawność pracy naszej klimatyzacji jest uzupełnianie czynnika chłodzącego i polecamy wykonywać to w sprawdzonych serwisach gdyż chęć oszczędności na czynniku chłodzącym przez serwisanta lub na czasochłonności pracy przez pomijanie koniecznych etapów prac jak skracanie czasu wytwarzania próżni może doprowadzić nawet do uszkodzenia kompresora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *